22.06.2026
Организациони одбор Сајма шљива у Осечини расписао је позив за учешће у традиционалном оцењивању квалитета воћних ракија, које ће бити одржано 3. и 4. августа у оквиру једне од најзначајнијих привредно-туристичких манифестација посвећених шљиварству и производњи ракије у Србији.
Како наводе организатори, циљ оцењивања је очување традиције и промоција квалитетних јаких алкохолних пића по којима је Осечина препознатљива широм земље.
Пријаве за учешће могу се поднети до 31. јула, а до истог датума потребно је доставити и узорке за оцењивање. За сваки узорак неопходно је послати две флаше у стакленој амбалажи, запремине 0,5, 0,75 или један литар.
Оцењивање ће спровести стручна комисија на челу са професором Нинославом Никићевићем, према важећим правилницима Сајма шљива. Учесници су у обавези да у пријави наведу назив произвођача, врсту и назив пића, годину производње и садржај алкохола, а услов за учешће је да произвођач располаже са најмање 50 литара ракије од пријављене серије.
Организатори истичу да освајање признања доноси право коришћења сајамског знака у промотивне сврхе, што представља значајну препоруку на тржишту.
Резултати оцењивања биће објављени на сајту сајма, где су доступни и правилници и пратећа документација за учешће. Накнада за пријаву износи 2.500 динара по узорку.
За све додатне информације заинтересовани се могу обратити Туристичкој организацији „Подгорина“ у Осечини.
